Національно-патріотичне виховання учнів

 

Голодомор – 1932-1933 років – біль серця всієї України

Без болю не згадати страшні муки і переживання українського народу в 1932-1933 роках. Ще довго-довго з покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті своїм дітям спогади про тих, які залишили життя земне у пекельних муках.

З метою гідного вшанування жертв Голодомору та донесення до широкої аудиторії, передусім учнівської молоді, об’єктивної інформації про трагічні події української історії, у Рівненському природничому – математичному ліцеї «Елітар» була організована тематична виставка «День скорботи і пам’яті Голодомору в Україні» та акція «Незабудка пам’яті – як згадка про Голодомор». Члени учнівського самоврядування 9 класу фізико-математичного профілю для учнів класу підготували виступ «Пам’ять, що рятує: голоси правди». Також ліцеїсти переглянули документальний фільм «Голодний дух», присвячений голодомору 1932 – 1933 років, перфоманс «Ті, що блукають» та відеоролики до 86-тих роковин Голодомору: «Запали свічку пам’яті! Не залишай цього дня своє вікно порожнім» і «Ти приніс мені яблуко…».

Учні закликали зберегти пам’ять про трагічні сторінки історії держави для майбутніх поколінь та запалили свічку пам’яті (23 листопада о 16.00). Цей вогник символізуватиме нашу скорботу і пам’ять про мільйони загублених життів наших співвітчизників.

Такі заходи допомагають сформувати в ліцеїстів ціннісне ставлення до суспільства та держави, розкривати невідомі сторінки історії нашого народу та зрозуміти роль особистості в історії; надають можливість відчути себе відповідальним за долю своєї країни.

Класний керівник 9 ФМ класу ПМЛ «Елітар» Пальчевська І.В.

 

 

Трагічні сторінки історії. Голокост в Рівному

20 листопада 2019 року в Рівненському природничо-математичному ліцеї «Елітар» вшановували пам’ять жертв наймасовішої в області акції проти євреїв у період Голокосту, яку 78 років тому провели нацисти в урочищі Сосонки. Екскурсовод Рівненського краєзнавчого музею відділу «Нова та новітня історія» Войтюк Лідія Дмитрівна розповіла трагічну історію нашого міста учням 8-х класів.

6 і 8 листопада 1941-го року в місті знищили 17,5 тисяч євреїв. Це офіційні дані, якими оперувала радянська історіографія. Але під час вивчення цієї теми знайшли свідчення євреїв у меморіальній книзі Рівного, де згадано, що у Сосонках розстріляли 22,5 тисячі людей. Таку ж кількість загиблих називає і американський професор Джефрі Бердс, який випустив монографію про Голокост в Рівному. Напередодні Другої світової війни в Рівному, за інформацією істориків, із 57 тисяч населення євреїв було близько 25 тисяч.

Трагічні факти та речі, які принесла Лідія Дмитрівна, не залишили байдужими ні дітей, ні дорослих.

Класні керівники 8-х класів: Бестюк А.П., Турченюк І.В.

 

 

 

Їх подвиг незабутній 02 лютого 2018 року рівняни відзначили 74 річницю визволення міста від нацистських загарбників та вшанували усіх, хто воював за країну і загинув під час Другої світової війни. Саме цій визначній події був приурочений візит учнів 9-БХ класу ПМЛ «Елітар» в музей Бойової слави 13 Армії. Савчак Василь Васильович, директор музею, провів ліцеїстам змістовну екскурсію, розповівши про нелегкий бойовий шлях та участь військ 13 Армії у Рівненсько-Луцькій операції. Одинадцять дивізій противника понесли значні втрати, а війська армії просунулись на 110 км. На жаль, живих визволителів Рівного вже немає, та цей подвиг однаково залишається великим джерелом патріотизму та наслідування для прийдешніх поколінь.

 

 

День знань. Швидко промайнуло яскраве літо, і стіни навчальних закладів ожили, наповнились дзвінкими голосами школярів, яскравих, енергійних, спраглих до знань і нових вражень. Традиційно у День знань для учнів лунає дзвінок на їх перший в новому навчальному році урок. Цьогоріч для учнів 11 класу біолого-хімічного профілю Перший урок став заочним візитом до Рівненського краєзнавчого музею. Екскурсовод провела плідну розмову на тему «Україна: шлях до незалежності», зосередивши увагу на початок ХХ століття. Ліцеїсти пригадали такі важливі історичні події, як підписання Брестського миру 1918 року, Акт злуки УНР та ЗУНР, роль Грушевського М., Петлюри С., Скоропадського П., Черняка Т., Тютюнника Ю., Безручка М. в історії розвитку нашої держави. Учням продемонстрували фото історичних пам’яток Рівненщини, вигляд форми одягу солдат початку ХХ століття, розповіли про історію виникнення і вигляд гривні. Цікаво було дізнатися, що колись у будівлі Рівненського краєзнавчого музею розміщувалось Міністерство освіти.

 

«Привітай захисника!» 14 жовтня ми відзначаємо День Захисника України. Саме цьому святу була приурочена зустріч учнів 10-х класів ПМЛ «Елітар» з представниками ДУК «Правий сектор», що відбулася 12 жовтня 2018 року. Гостями закладу стали Олександр Подвишенний, керівник Рівненської обласної організації ПП «Правий сектор»,  Сергій Озарчук, начальник штабу 10-ї сотні ДУК «Правий сектор», Сергій Новак, ветеран ДУК «Правий сектор» (2014 р.) та Максим Шивело, військовослужбовець ЗСУ, випускник ПМЛ «Елітар». Бійці поділилися спогадами про те, як потрапили в лави добровольців, та про перші місяці перебування в зоні АТО. Учні мали змогу переглянути короткий відеофільм про будні в зоні бойових дій, створений з кадрів 2014-2015 рр., а також обговорити з гостями ліцею питання, що їх хвилювали. Наприкінці зустрічі учні та гості свята зробили спільне фото на згадку. Пам’ятаймо та цінуймо наших захисників! Слава Україні! Героям слава!

 

Обєднані під гаслом «Мова не калька!»

9 листопада наша країна відзначає надзвичайно важливе свято — День української писемності та мови. Мова – запорука існування народу. Захищаючи рідну мову – захищаємо свою честь, гідність, право на існування, право на майбутнє. Тож плекаймо, зберігаймо, розвиваймо рідну та співучу українську мову!

У п’ятницю, 8 листопада 2019 року, у Рівненському природничо-математичному ліцеї  «Елітар» відбувся флешмоб «Мова не калька!» на честь свята, яке щороку відзначається в Україні, – День української писемності та мови.

Флешмоб був організований учнями 10-их класів на чолі з учителями-словесниками.

Метою свята є формування шанобливого ставлення до української мови, важливість державної мови для існування української нації, усвідомлення того, що саме через спілкування рідною мовою найлегше відчути себе часткою свого народу.

Український філософ Іван Огієнко влучно висловився, що мова – це національна ознака українців, у ній – наша культура, сутність нашої свідомості. Справді, спілкуючись українською мовою, ми ідентифікуємо себе як єдина українська нація.

 

День Гідності та Свободи

21 листопада 2018 року в Рівненському природничо-математичному ліцеї «Елітар» відбувся флеш-моб, присвячений подіям 2013 року. Більше 5 років пройшло від тих незабутніх подій, з яких почався Євромайдан та Революція гідності. Євромайдан об’єднав весь український народ навколо високої мети – відстоювання незалежності нашої держави, її розвитку в європейському співтоваристві, захисту демократичних цінностей, боротьбі за людську та національну гідність громадян України. Українці постали в боротьбі за демократію та щасливе майбутнє своєї країни. І сьогодні ця боротьба продовжується, тому ми маємо бути гідними слави й подвигів тих, хто віддав найцінніше – своє життя заради кожного з нас , щоб будувати сильну державу. Хвилиною мовчання учні ліцею вшанували пам’ять героїв Небесної Сотні.

 

Подорож в майбутнє 

Рано чи пізно ми всі починаємо замислюватися над своїм майбутнім — ким бути. Плекаємо мрії, ставимо якісь цілі, намагаємося їх досягти… І навіть якщо наші плани не завжди досяжні, все одно ми отримуємо досвід, розвиваємося як особистість. Один із мудреців сказав, що іти слід не тим шляхом, котрим ідуть усі, а тим, яким потрібно.

         24 жовтня 2018 року учні 11 –х класів Рівненського природничо-математичного ліцею «Елітар» відвідали Національний університет Острозьку академію — перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, який був заснований у 1576 році князем Василем-Костянтином Острозьким.

Перед випускниками стоять питання: про подальше навчання, про майбутню професію. Щоб допомогти зробити правильний вибір була організована подорож до м. Острог. Під час екскурсії випускники відвідали музей, побували в читальній залі, побачили твори сучасного мистецтва в галереї. Екскурсовод розповіла про особливості навчання в академії, про історію відродження навчального закладу, про перспективи.

Подорож була цікавою та корисною.

Класний керівник 11ФМ  класу: Турченюк І.В.

 

 

Андріївські вечорниці

У грудні, щорічно учні Рівненського природничо – математичного ліцею «Елітар» святкують Андріївські вечорниці.

 3 давніх-давен наша Україна славиться величними традиційними святами й обрядами. Кожен, хто не черствіє душею, хто сповнений любові доброти до української спадщини повертається до традицій свого народу.
          Одним з свят, яке завжди відзначали нaшi батьки, діди, прадіди, було велике зимове свято, особливо важливе для молоді — день Андрія.

Це свято відзначається 13 грудня i вважається днем пам’яті мученицької смерті одного з дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозванного.

За церковними легендами святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест i сказав: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа». Згодом там, де він установив хрест, було споруджено Андріївську церкву.

День Андря Первозванного — найцікавіший. Від нього вiє чарівною староукраїнською стихією. 3 давніх – давен у ніч на Андрія дівчата ворожать. Може, не зовсім щиро, та все ж десь там, глибоко в душі, дівчина вірить, що Андрієва ніч допоможе їй пізнати свою долю — дізнатися, чи вийде заміж, а чи доведеться знову дівувати цілий рік.

Але на 13 грудня припадає й інше свято – молодіжне свято Калити, тобто зимового сонця. Свій початок воно бере ще з дохристиянських часів і славиться надзвичайно веселими вечорницями, красивими і цікавими обрядами.

 

Герої не вмирають! Вони завжди будуть жити в наших серцях.

Бездонна прірва горя і скорботи

Панує в Україні на цей час.

І всі наші думки, і сльози, і турботи

За тими, хто життя віддав за нас.

 

Сьогодні ми з великою вдячністю згадуємо Героїв Небесної Сотні, котрі стали символом утвердження прагнень до європейських цінностей.  І за цю боротьбу, за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі. Більшість з них – молоді, сильні, ті, хто лише почав жити.

         Ушанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні та розширити знання  про події Євромайдану, забажали учні 9 класу біолого-хімічного профілю ПМЛ «Елітар» які, відвідали виставку «Творці історії» у Рівненському краєзнавчому музеї, яка присвячена участі мешканців Рівненщини в Революції Гідності та АТО.

Класний керівник 9 класу,біолого-хімічного профілю Шостак О.О.

 

 

 

Андріївські вечорниці

З поміж усіх зимових свят в Україні традиційно одним з найвеселіших був день Андрія – 13 грудня, коли за українським звичаєм сільська молодь збиралася в одній хаті на так званих «великих» вечорницях, влаштовуючи там усілякі забави.

Власне, саме свято відзначається на честь апостола Андрія Первозванного, якого вважають не лише покровителем Української церкви, а й шанують як засновника Києва. І хоча Андрій Первозванний – християнський святий, але народні звичаї та обряди мають древніше, дохристиянське походження, пов’язане з таємничими ритуалами любовної магії, які потім переродилися в усім відомі ворожіння, що були так популярні серед молодих хлопців та дівчат.

14 грудня справжні українські вечорниці за традиціями двохсотлітньої давнини влаштували учні 8- го класу фізико-математичного профілю Рівненського природничо-математичного ліцею «Елітар». Розпочали вечорниці ведучі Юлія Пашкевич та Дмитро Романюк, запрошуючи на свято словами: «Просимо всіх на наше свято, пречудове, пребагате. Від зерниці до зерниці, хай лунають вечорниці. Гей, на наших вечорницях хтось нехай розвеселиться, співи, вірші, небилиці – гарні будуть вечорниці. Просимо до світлиці. Будемо разом святкувати наші українські  вечорниці».

Спочатку, як годиться на Андрія, ворожили – це давня традиція, прекрасний витвір людської фантазії,  призабутий, на жаль, сьогодні. Щоб там не говорили, а глибоко в душі кожна дівчина надіється, що ця ніч допоможе чи підкаже їй свою долю, ім’я судженого, чи вийде вона заміж, чи буде дівувати. Згадати давні традиції ворожіння допомагали усім класом.

А як же на вечорницях та й без пісні! Адже українська пісня – це бездонна душа українського народу, це його слава. Змагалися учні у конкурсі  – знавці української пісні. Кожен куток по черзі співав уривок української народної пісні, або пісні сучасних українських виконавців. Потрібно відмітити, що першою піснею був гімн України «Ще не вмерла Україна».

На Андріївських вечорницях учні мали змогу скуштувати  балабушки із картоплею, із капустою, а також  із «сюрпризами», які приготували батьки.

По завершенні свята хлопці кусали калиту. Декому цього річ не пощастило –  калити не зловив. Тому, доведеться удачу самотужки ловити, аби весь рік вдавалося задумане. Але й ті, хто добряче вимазався сажею, кусаючи калиту, сприймав це з гумором.

Ліцеїстам захід дуже сподобався і було одноголосно вирішено збиратися на вечорниці частіше. Загалом радості та веселощів на цілий рік набралися.

Top