Поради батькам

Поради батькам

щодо безпечної поведінки дитини в цифровому середовищі

 1. Говорити з  дитиною про безпеку в Інтернеті та допомагати розвивати критичне  мислення,  вчити  робити  аргументований  вибір  та  нести відповідальність за його результати. Проста заборона використання ґаджетів може призвести до втрати довіри дитини до дорослого та приховування нею своїх захоплень. Найперше варто говорити, пояснювати, формувати культуру використання Інтернету в повсякденному житті.
 2. Будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною щодо використання технологій: підтримувати спілкування, давати поради. Дитина має знати,  що дорослий поруч і готовий допомогти.
 3. Разом з дитиною переглядати матеріали на її улюблених веб-сайтах та грати в її улюблені Інтернет-ігри.  Це  допоможе краще зрозуміти  інтереси дитини, її захоплення  та причини такого вибору. Також це може стати приводом для невимушеного початку розмови про безпеку в Інтернеті.
 4. Формувати  корисні  звички  використання  ґаджетів  та  цифрового середовища, розвивати цифрові,  соціальні й емоційні навички, такі як: повага, емпатія, критичне мислення, відповідальна поведінка та психологічна стійкість; підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальним за нього, вчити моделям поведінки із негативним досвідом в Інтернеті.
 5. Заохочувати користуватись ґаджетами в зонах видимості дорослих. Це допоможе тримати під контролем, з ким ваша дитина контактує в Інтернеті через телефон,  планшет,  смарт-телевізор, ігрову  приставку  та  інші  пристрої, підключені до Інтернету.
 6. Встановлювати часові межі користування ґаджетами, щоб балансувати час, проведений в режимі онлайн та офлайн.
 7. Контролювати  додатки,  ігри,  веб-сайти  та  соціальні  мережі,  якими  користується дитина, та їх відповідність віку дитини.
 8. Вчитись встановлювати на ґаджети дитини батьківський контроль, вимикати можливість спілкування або обміну повідомленнями в онлайн-чатах та функцію «поділитися розташуванням» у  налаштуваннях додатків чи ігор,  оскільки це може наразити дитину на небезпеку у вигляді небажаного контакту чи розкрити її фізичне місце розташування.
 9. Перевіряти налаштування приватності в іграх та соціальних мережах, якими користується  дитина,  наявності  в  її  профілі  ввімкнених  налаштувань приватності.
 10. Обмежити  коло  осіб,  які  можуть  контактувати  з  дитиною та просити дитину радитись, перш ніж додавати нових друзів.

11.Використовувати  доступні  технології  для  налаштування  батьківського контролю  на  пристроях,  які  можуть  обмежувати  шкідливий  контент, контролювати  дії  дитини  та  обмежувати  чи  блокувати  час  користування підключеними до Інтернету пристроями або окремі функції (наприклад, камери, покупки через мобільні додатки).

 1. Бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту. Спостерігати, як дитина будує контакти зі світом: якщо більше сидить у ґаджетах, замкнута й не може описати свій стан; не знаходить слова, щоби розповісти про свої почуття та проведений день;якщо наживо не спілкується, не ходить у гості, не ходять в гості до неї; слухає депресивну, параноїдальну музику; має відсторонений погляд, апатію, дитина млява, має поганий апетит, не має інтересу в очах –  у  такому разі треба звертатися до фахівців  і знати, куди звернутися за додатковою  порадою та підтримкою,  а також повідомляти дитині, куди вона може у разі потреби звернутись по допомогу.

13.Важливо рахуватися з почуттями підлітка  і не заперечувати їх,  треба легалізувати ці почуття і дати дитині зрозуміти, що її приймають  і про це можна говорити у родині.

 Правила безпеки в інтернеті, яких батьки мають навчити дітей

 1. Проговорити основні правила.

Із зовсім малою дитиною чи старшим підлітком важливо спочатку обговорити базові правила. Почати можна з того, що нічого на 100% не є приватним у мережі.

 1. Бути обережним з особистою інформацією

Спочатку варто пояснити, що таке персональні дані. Напишіть докладний список і розтлумачте, чому важливо максимально зберігати їх у таємниці.

Нагадайте дитині, що вона повинна попереджати вас, коли оприлюднює щось із списку в інтернеті.

 1. Використовувати паролі

Діти уже з раннього віку починають створювати свої акаунти у соцмережах та власні електронні скриньки.

Попри те, що сайти самі регулюють, наскільки безпечним є пароль, батьки також мають проконтролювати цей процес.

Можна попередньо розповісти, що пароль повинен містити різні символи й попередити, що його нікому не можна розповідати.

 1. Обговорити, що можна поширювати у соцмережах

Діти особливо люблять проводити час у соціальних мережах, тож варто пояснити їм, що можна поширювати у своїх профілях, а що – ні.

 1. Зробити спілкування у Whatsapp і Telegram безпечним

Підлітки часто спілкуються за допомогою Whatsapp, Viber і Telegram, не усвідомлюючи, що їхні чати не є 100% приватними.

Саме тому варто розповісти, що не можна писати там про свої банківські рахунки чи паролі.

 1. Ділитися новими уміннями

Розповідайте дитині про те, як оновилася стрічка новин на Facebook чи які зміни відбулися у додаванні відео на Instagram.

Це допоможе дітям легше пристосуватися до нововведень й уникнути пов’язаних із ними проблем.

 1. Пояснити небезпеку безкоштовного публічного Wi-Fi

Діти люблять безкоштовний Wi-Fi – а хто не любить? Поясніть їм, що ці мережі можуть робити доступними їхні дані.

 1. Завантажте VPN (virtual private network)

VPN-підключення допоможе ефективно захистити користувачів.

 1. Убезпечити від ігрових афер

Домовтеся про те, що діти скачуватимуть ігри під вашим наглядом або самі завантажуйте розваги для них. Щоразу переконуйтеся також, що ви використовуєте перевірені сайти й додатки.

 1. Не розмовляти із незнайомцями у чатах

Діти охоче долучаються до чатів і груп, але важливо попередити їх стосовно небезпеки спілкування із незнайомими людьми.

 1. Не вірити рекламі в електронній пошті

Не все те золото, що блищить. Варто пояснити дітям, що приголомшливі акційні пропозиції, які надходять в електронних листах – обман і спосіб заволодіти особистою інформацією користувача.

ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА

Радою Європи спільно з Міністерством освіти і науки України в рамках проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» підготовлено та адаптовано інформаційні матеріали, які можуть бути додатковим ресурсом у проведенні заходів до вищевказаних днів.

 1. Серія із 6-ти навчальних відеоуроків для батьків та дорослих, які працюють з дітьми та для дітей «Батьківство в епоху цифрових технологій»:

1) Захист дітей в інтернеті https://vimeo.com/464178591;

2) Сексуальний шантаж https://vimeo.com/464179613;

3) Секстинг https://vimeo.com/464177511;

4) Секс-чатинг https://vimeo.com/464176581;

5) Грумінг https://vimeo.com/464181532;

6) Зображення сексуального характеру, що використовуються для помсти https://vimeo.com/464180697.

 1. Відеоролик «Почни говорити» для дітей та дорослих щодо попередження сексуальних домагань у спорті. Ролик доступний за посиланням https://vimeo.com/477933967.

 1. Відеоролик «Розкажи дорослому, якому довіряєш» щодо попередження сексуального насильства щодо дітей в колі довіри. Ролик доступний за посиланням https://vimeo.com/292080839.

 1. Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді. Буклет доступний за посиланням https://rm.coe.int/learn-about-your-rights-in-a-digital-environment-ukr/1680a052c2.

Всі вищевказані та інші матеріали Проєкту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» доступні на сайті Міністерства освіти і науки України та Офісу Ради Європи за посиланням https://www.coe.int/uk/web/kyiv/combating-violence-against-children-in-ukraine в розділі “Підвищення обізнаності та запобігання”.

Top