СВІТЛОВІДБИВАЧІ ЕЛЕМЕНТИ ДЛЯ ПІШОХОДІВ – ВАЖЛИВО ДЛЯ ДІТЕЙ І ДОРОСЛИХ

Безпека – головний принцип, який обов’язково повинен дотримуватися при дорожньому русі. При цьому він обов’язковий не лише для водіїв автотранспортних засобів, але і для пішоходів. Згідно з офіційною статистикою наїзд на пішохода – найбільш поширений вид ДТП (у великих містах частка наїздів становить понад 50% від усіх дорожньо-транспортних пригод). При цьому переважно ДТП за участю пішоходів відбувається в темний час доби. Саме тому з  законодавцем були встановлені норми про носіння світловідбиваючих елементів.

Світловідбивачі елементи (далі – СВЕ) спрямовані на відображення всього світла, що потрапляє на них з метою запобігання дорожньо-транспортної пригоди шляхом збільшення можливості огляду дорожнього полотна водієм і наявності перешкод на ньому.

Світловідбивачі елементи (СВЕ) можуть мати різні форми:

  • стікери (можуть кріпитися до одягу на липучці);
  • термополоски (кріпляться на тканини за допомогою прогріву праскою);
  • жорсткі браслети (скручуючись, кріпляться на руку, ногу або сумку);
  • кулони;
  • брелоки;
  • значки;
  • шнурки.

Коли світло потрапляє на світло відбиваючий елемент, промінь від нього направляється до джерела світла (в разі дорожнього руху – це фари автомобіля).

Слід зазначити, що оптимальний кут попадання світла, при якому світло відбиваючий елемент буде працювати — 40о. Існують кілька видів СПЕ в залежності від кута відбиття – ширококутні (кут становить близько 50 градусів) і вузькокутні (кут близько 25 градусів). Безумовно, більш ефективними у застосуванні є ширококутні елементи.

Правила носіння світловідбивачів

Як вже згадувалося раніше, СВЕ повинні бути рівномірно розподілені по всьому тілу пішохода. Державним стандартом  встановлені також нормативи за кількістю світловідбаючих елементів для дорослих і дітей. Для дітей шкільного віку такий норматив становить два метри стрічки шириною в п’ять сантиметрів або різні вставки на одязі з тією ж площею в сумі. Схема розташування світловідбиваючих елементів на тілі також встановлена Державним стандартом.

Стікери можуть розташовуватися не тільки на руках або ногах людини. Допустимим також вважається розташування стікерів на головних уборах, сумках, рюкзаках, взуття, рукавичках. Слід зазначити, що стікер повинен бути розташований таким чином, щоб частково повторювати анатомічну форму частини тіла людини. Якщо це –  одиничний елемент, його площа повинна бути не менше 25 см2.  Інакше  він буде просто непомітний автомобілісту з великої відстані і не принесе бажаного ефекту.

Фахівці виділяють кілька основних  правил розташування СВЕ на тілі:

  • при використанні нарукавних пов’язок – розташування їх в зоні видимості (необхідно, щоб водій автомобіля міг помітити їх з відстані не менше 400 м при світлі включених фар дальнього виду);
  • носіння не менше 2 флікерів одночасно;
  • наявність світловідбивачів як з правого, так і з лівого боку.

Якщо ж СВЕ тільки один, його необхідно розташувати якомога вище – на головному уборіабо на грудях ( елементи, розташовані на взутті,  менш помітні водієві з точки зору фізики).

Якщо людина пересувається не пішим ходом, а, наприклад, на велосипеді або самокаті, а також має при собі візок або коляску, СВЕ слід розташувати також на цих транспортних засобах.

Для цього найкраще підійде самоклеюча стрічка. Велосипед або інший транспортний засіб окантовуються по периметру (на велосипеді також можна прикріпити флікери на спиці колеса). Велосипедист може одягнути на себе світловідбиваючий жилет, V-подібні підтяжки або пасок.

З метою попередження дорожньо-транспортних пригод СВЕ слід одягати не тільки на людей, але і на домашніх тварин. СВЕ на тварині можна закріпити на ошийнику, комбінезоні, накидці. Особливо актуально це для кішок і собак, які активно рухаються і здатні за рахунок цього перешкоджати дорожньому руху.

Діти також є джерелом підвищеної небезпеки на дорозі для водія і для самих себе. Однак діти не завжди хочуть носити непривабливі на перший погляд світловідбиваючі смужки. В Європі, де практика носіння СВЕ більш давня, виробники дитячого одягу виготовляють цей одяг вже з вшитими флікерами. Зовнішній вигляд одягу це не псує, а рівень безпеки піднімає на якісно нову висоту.

Також часто виготовляють підвісні СВЕ для носіння дітьми у вигляді різноманітних звірів, іграшок, машинок, казкових героїв. Вони легко кріпляться на одяг дитини або можна повісити на шию у вигляді кулону. Такі флікери сприймаються дитиною як грайливий аксесуар і якісно виконують свою основну функцію.

Заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель фізики та хімії ПМЛ «Елітар»
Данилюк Р.Е.

Ви можете залишити ваш коментар, або зворотне посилання з вашого сайту.

Залишити відгук

Top