Все про туберкульоз

Вважається, що більша частина населення України до чотирнадцятирічного віку вже інфікована туберкульозом. Але це  не означає, що ці люди обов’язково захворіють на активний туберкульоз. 

Збудником хвороби є паличка Коха.

Хто може захворіти на туберкульоз?

Доведено, що для ВІЛ-інфікованих людей  ризик захворіти на туберкульоз становить 10% протягом життя. Проте, ризик значно збільшується,  якщо імунна система людини послаблюється іншим захворюванням. Тому найбільш вразливими до туберкульозу є:

 • ВІЛ-позитивні люди;
 • хворі, які постійно приймають ліки, що пригнічують діяльність імунної системи людини;
 • люди, які хворіють на цукровий діабет;
 • пацієнти з постійним захворюванням легень;
 • люди, які активно споживають наркотики та алкоголь.

Важкі життєві обставини та негаразди також пригнічують імунітет людини. Зазвичай, вони пов’язані із погіршенням умов проживання, неповноцінним харчуванням та постійним стресом. Тому  існують Соціальні групи ризику туберкульозу:

А особливо великий ризик захворіти туберкульозом виникає у людей, які мають тривалий сімейний, або діловий контакт із хворими.  Відомо, що до туберкульозу особливо вразливі діти до 5 років, підлітки, жінки під час вагітності та після пологів, а також люди похилого віку.

Як відбувається процес передачі туберкульозу у повітрі?

Головну небезпеку з точки зору поширення інфекції становлять  хворі на туберкульоз легень ті, які кашляють. Під час кашлю в повітря потрапляють дрібні краплі рідини, які містять бактерії. Інфекційні часточки залишаються небезпечними поки перебувають у повітрі та не осідають. Найнебезпечніші  дрібні часточки можуть плавати у повітрі до декількох днів .

Процес передачі туберкульозу:

Що робити, щоб захистити себе від туберкульозу:

 • слід тримати імунну систему у здоровому стані.

Сюди входить:

 • Правильне харчування, а саме вживання білкової продукції: риба, м’ясо, яйця і багато фруктів з овочами;
 • Уникати перевтоми;
 • Регулярно проводити тест на ВІЛ-інфекцію;
 • Уникати поведінки, що підвищує ризик інфікування ВІЛ;
 • Частіше бувати на свіжому повітрі;

Важливо уникати тривалого перебування у закритих, не провітрюваних місцях, де велике скупчення людей, адже поруч з вами можуть бути люди, що хворіють на туберкульоз. Тому хорошою звичкою є тримати вікна постійно відчиненими. За рахунок притоку свіжого повітря зменшується концентрація бактерій у кімнаті. Цим Ви зменшуєте ризик захворіти не лише на туберкульоз, а на багато інших  хвороб.

Які симптоми появи туберкульозу?

Кашель-це головний симптом, що дозволяє встановити діагноз і водночас свідчить про те, що людина може поширювати  інфекцію. Іншими симптомами туберкульозу є слабкість, пітливість особливо вночі, тривале і зазвичай незначне підвищення температури тіла, втрата ваги.

Що потрібно робити при виявленню туберкульозу?

Якщо Ви кашляєте довше, ніж 3 тижня вже немає значення чи присутні симптоми туберкульозу, негайно звертайтеся до лікаря! Лікар відправить Вас на аналіз мокротиння, який допоможе визначити чи є у Ваших легенях туберкульозна паличка. Повірте туберкульоз виліковне захворювання! Якщо лікування призначене правильно, то через пару тижнів людина не може передавати інфекцію іншим людям, тому їй не потрібна ізоляція і вона може лікуватися вдома. Лікування туберкульозом може тривати від 6 місяців до двох років, але потрібно слідувати вказівкам лікаря. Тому, що туберкульоз іноді може зникнути після проведення лікування, але з часом може повернутися, тому потрібно бути дуже обережним і мати велику силу волі, щоб пройти цей довгий шлях до здорового життя!

Всю цю інформацію ми почули на уроці біологія, який для нас провели:

– Копель Валентина Петрівна лікар – санолог обласного центру громадського  здоров’я

– Комарчук Галина Михайлівна – бібліотекар РОУНБ, керівник університету «Здоров’я нації»

– Ординський Микола Леонідович – лікар – фтизіатр.

Заболотна В.В.,
вчитель біології, класний керівник 10 ФМ класу ПМЛ «Елітар»

Ви можете залишити ваш коментар, або зворотне посилання з вашого сайту.

Залишити відгук

Top