Як захиститися від нападу собак?

Згідно із статистикою, щороку нападам собак у світі піддаються близько 3,7 мільйонів чоловік. Найнебезпечнішими, з цієї точки зору, вважаються пітбулі, ротвейлери, американський стаффордширський тер’єр і їх помісі.

Незважаючи на це, собаки вважаються нашими найкращими друзями. Взагалі, вони чуйні і грайливі створіння, саме їм людина довіряє охорону свого життя.

Необхідно знати і пам’ятати, що собака – тварина зграйна і рідко нападає поодинці. Зробити вона може це лише з однієї причини – охоронній.

По-перше, коли охороняє «свою територію», а якщо ви порушуєте її – покусає.

По-друге, собака захищає цуценят та їжу (посягання на їжу розцінюється собакою, як напад на саму собаку).

По-третє, якщо є загроза господарю (у більшості випадків собака готова захищати господаря до останнього).

Дуже небезпечним є – напад зграї.

Собаки – тварини зграйні, з чіткою ієрархічною структурою, де один представник головніший, іншими словами він – ватажок зграї. Будь-яка непокора карається швидко і жорстоко, іноді смертю. Тому й у відносинах із собаками слід спиратися на психологію собак. Собаки підвищують свій статус у зграї за рахунок обгавкування, нападів і укусів більш великих об’єктів, наприклад – людей. Його мета – вразити вас в найвразливіші місця, повалити на землю, а всю іншу «брудну роботу» за нього доробляють підлеглі. Собаки інстинктивно переслідують швидко рухомі об’єкти –автомобілі, велосипедистів, ролерів тощо.

Зазвичай, ватажок встановлює правила і вимагає їх виконувати (домінує). Він завжди йде першим, змушуючи решту слідувати за ним. Ватажок їсть першим. Він може відібрати їжу у інших членів зграї. Він є ініціатором всіх дій зграї, будь-то ігри або полювання. Він спить на височинах. Така поведінка собак закладена в них з народження, це визначає наскільки життєздатною буде їх зграя в природних умовах. Прагнення лідирувати в зграї і ставати ватажком є в кожної собаки. Собака, яка живе в сім’ї, вважає її своєю зграєю та вибирає ватажком одного з господарів. І це все абсолютно здорова, а не скажена собака. І нарешті, класичний випадок нападу собаки – коли вона заражена вірусом сказу. Якщо шалена собака наближається до людини, її розпізнати дуже легко (агресивна, параліч нижньої щелепи, тече слина з піною).

Скажена собака нападає просто так. Сказ, до речі, смертельна хвороба, якщо своєчасно не звернутися до лікаря. Повести себе така собака може як завгодно.

В цьому випадку є лише один спосіб рятування – забратися на дерево, гараж.

Давайте розглянемо деякі основні правила дій при нападі собак. 

Правило перше: не боятися

Страх – стан не тільки емоційний, але і хімічний. І у нього (як і у інших емоцій) є свій запах. Під час страху людина виділяє підвищений вміст адреналіну, який має характерний запах («адреналін страху»). Так як у собак нюх у кілька десятків разів вище людського, запах адреналіну для них неприємний (як дезодоранти або алкоголь). Це ще одна причина, чому собаки обгавкують людей або кидаються на них.

Зоопсихологи радять в такій ситуації уявити собі пса маленьким злісним карликом, маленького зросту, у якого є гострі зуби, який заподіяв вам багато зла, але ви повинні (і головне маєте всі шанси) його знищити. А потім уявіть собі, як ви б’єте його і рвете на шматки. Він верещить, як порося, і безуспішно намагається втекти від вас. Ви перемогли. Таким чином ви «вприснули» в свою кров «адреналін перемоги». Собака обов’язково його відчує і зрозуміє, що морально він програв бій.

Правило друге: не вдавайте з себе жертву

Не повертайтеся спиною до собаки. Собака нападає ззаду (наздоганяючи).

Встати до стіни або паркану спиною, щоб захистити свій тил (собаки – боягузи, вони воліють нападати ззаду) і не падайте на землю. Пес, який зважився напасти, не відступить, поки не порве вас на дрібні шматочки.

Його мета – збити людину з ніг, завалити, вчепитися в горло чи в кінцівки. Так, що при нападі постарайтеся ухилитися і встояти на ногах. Не можна втікати – це автоматично переведе вас в ранг жертви, яку необхідно наздогнати. Бігти не тільки небезпечно, але і марно, адже собаки бігають в п’ять разів швидше людини. Виняток становить випадок, коли є можливість гарантовано опинитися поза досяжністю собаки.

Правило третє: не махайте руками

Не підіймайте їх вгору, не робіть різких рухів. Собака спробує вкусити вас за руки, тому можна надати їй цю можливість: поки собака демонструє свій оскал, обережно звільніть рукав куртки чи жакета і дозвольте їй вчепитися в порожній рукав. Потімздійсніть всі представлені раніше маніпуляції з карликом. Не жалійте пса – він вас жаліти не буде!

Правило четверте: «придушити» поглядом

Якщо собака готується на вас напасти, дивіться їй прямо в очі, як вона дивиться у ваші. Ні в якому випадку не відводьте погляд.

До речі, багато боїв між собаками закінчувалися на стадії «хто кого передивиться»: більш слабка собака відступає, підтискаючи хвіст. Таким чином, вона змушена визнати, що ви сильніший за неї.

Правило п’яте: людина «страшний звір»

Витріщивши очі треба загарчати або закричати. Кричіть що завгодно, головне – щоб було страшно. Собаки дуже добре сприймають інтонацію, володіючи тонким слухом, розрізняють 1/8 тону, тоді як людина вільно розрізняє тільки 1/2 тону. Найбільший запас «сигналів» у людини виходить завдяки мові (словесний сигнал). Відсутність у собаки здатності мови компенсується добре розвиненими органами чуття: вона більш чітко і тонко розрізняє різноманітність звуків, запахів і відтінків. Тому, якщо ви опинилися в зоні бродячих собак чи однієї собаки ви повинні віддати твердим голосом одну із команд, типу: «Місце!», «Стояти!», «Лежати!», «Фу!» гучно з пониженням тембру свого голоса, що на якийсь час їх збентежить і ви повільно зможете відступити. Можна розмовляти з собакою ніжно, ласкаво, звертатися до неї на прізвисько, що також може її заспокоїти і вона відступить від вас.

Правило шосте: використовуйте предмети

Придивіться, що знаходиться у вас під ногами – підійде камінь, пляшка, залізний прут тощо. Найдоступніший – сумка. На жаль, собаки нападають на жінок і дітей, нехай пес гризе сумку або куртку, ніж вас. Чудово допомагаєпарасолька.

Розташуйте її між собакою і собою та постійно розкривайте і закривайте її.Зміна розмірів об’єкту, клацання збивають агресора з пантелику. Насамперед, потрібно забути про зайву жалість до себе, вірніше, до своїх кінцівок, в серйозному бою без поранень обійтися все одно не вийде, мова йде вже про те, щоб уникнути серйозних травм або навіть загибелі. Для самооборони може згодитися будь-яка палиця (її можна наставити на собаку, і поки вона буде намагатися вирвати її у вас можна ударити по больових точках або заткнути її в пащу – буде виграно час). Якщо собака в нашийнику, то просунувши палицю їй під нашийник можна або позбавити її маневреності, якщо палиця довга, а якщо коротка – можна почати її закручувати, що призведе до удушення собаки.

Кульковою ручкою (бажано не пластмасовою, а металевою) можна дуже сильно вдарити в око чи в ніс собаки.

Якщо агресор – одинак, то подібна відсіч і больовий шок змусять його відступити. Тому жаліти собаку у даному випадку не можна. Ваше життя дорожче.

Якщо є можливість можна засліпити собаку «сонячним зайчиком» або налякати її різким звуком, оплеском у долоні.

Правило сьоме: бережіть уразливі місця

У людини уразливі місця – шия, пахова область, зап’ястя (тут артерії розташовуються найближче до поверхні шкіри). Якщо нічого немає під рукою, можна використовувати верхній одяг або накинути його на голову собаки, щоб дезорієнтувати його та повалити на землю, або намотати собі на руку, щоб підставити її під атаку пса. Поки він буде терзати руку, можна спробувати нанести йому удар в живіт ногою – досить сильний удар може навіть убити тварину. З прокушеною артерією без своєчасно наданої допомоги людина помре всього за 1,5 хвилини.

Правило восьме: бийте

Бити, бити і ще багато разів бити та давити. Краще попасти в уразливі місця, яких у собаки дуже багато.

Найбільш уразливі місця на тілі собаки.

Це насамперед кінчик носа, перенісся, потилична частина і тім’ячко за вухами, сонячне сплетіння, ребра, суглоби лап, куприк. До вразливих місць можна віднести також очі, ніздрі, слизові оболонки, геніталії, живіт (коли собака робитьстрибок вона відкриває свій живіт). На ці вразливі місця і треба впливати – механічно (кулаком, пальцями, підручними предметами (камені, палиці, гілки, пил,), заздалегідь приготовленою зброєю.

Правило дев’яте: ухилитися від стрибка

Зробивши невдалий випад, собака починає сумніватися в своїй перевазі, У неї різко падає самооцінка, так що друга спроба буде менш сильною і впевненою. Майте на увазі, що на собак практично не діють різні нервово-паралітичні гази з балончиків. Але відмінний ефект дають перцеві гази. Або просто перець. Собака, потрапляючи в «перцеву хмару», швидко дезорієнтується. А якщо перець потрапить в ніздрі або, в крайньому випадку, в очі, війна закінчується негайно. Аналогічно діє і тютюн.

Наведені тут рекомендації корисні лише при захисті від ненавчених на напад собак. Ті, хто став жертвою агресивної тварини, не завжди знають як вести себе в подібних ситуаціях. Перш за все, уникайте тих місць, де можлива зустріч з ними. Особливо намагайтеся уникнути зустрічі з ними в період сильного голоду, тобто взимку, а також у періоди розмноження та вигодовування цуценят, що відбувається переважно навесні та на початку літа.

При укусах негайно зверніться до найближчого травмпункту або викличте «Швидку допомогу» за номером телефону 103.

Гострі собачі ікла можуть завдати досить серйозні пошкодження не тільки шкірним покривам людини, а й судинам, нервам, сухожиллям і навіть кісткам. Небезпечно, також, попадання в рану слини собаки, адже вона містить безліч бактерій, які починають швидко розвиватися в місці укусу і призводять до розвитку ранової інфекції. Тому, медики рекомендують не намагатися відразу ж після укусу зупинити кровотечу (якщо, звичайно, вона не дуже сильна). Треба дати слині разом з кров’ю вийти з рани. Потім місце укусу варто промити господарським милом (воно допоможе боротися з вірусом сказу) та обробити 3% розчином перекису водню.   Йод, зеленку або спирт для припікання самого ушкодження краще не використовувати, щоб не обпалити відкриті тканини тіла. А ось шкіру навколо рани йодом обробити потрібно, після накласти стерильну пов’язку і обов’язково звернутися до лікарні. Навіть, якщо ви впевнені, що вас укусив пес не хворий сказом і щеплений своїм господарем, нехтувати візитом до лікаря не варто. Тільки фахівець здатний правильно обробити місце укусу, щоб воно не було інфіковано мікробами, при необхідності, зашити рану, щоб вона краще заживала і згодом не утворилися рубці.При укусах негайно зверніться до найближчого травмпункту або викличте «Швидку допомогу» по телефону 103. Якщо ж вас вкусила бездомна собака або її власник не встановлений, доведеться пройти курс ін’єкцій від сказу. Боятися цього не варто, ті часи, коли потерпілому від зубів собаки робили 40 уколів у живіт, пройшли. Сьогодні застосовуються зовсім інші препарати і можна обійтися набагато меншою кількістю ін’єкцій.

Якщо ви знаєте, кому належить тварина, яка вас вкусила і маєте намір стягнути з її власника компенсацію за заподіяну вам шкоду та збитки, безпосередньо після інциденту, необхідно звернутися в лікарню, де вам крім медичної допомоги, допоможуть ще й зафіксувати факт нападу, а також визначити ступінь тяжкості нанесеної травми. У подальшому, відповідні довідки стануть доказовою базою для судового позову. При цьому саме ступінь тяжкості нанесеної травми буде враховуватися при визначенні розміру матеріального відшкодування. Бажано, щоб знайшлися свідки. І лише після того, як вам нададуть допомогу, необхідно звернутися в міліцію з відповідною заявою.

Наступний етап – суд. В судовому процесі слід, обов’язково, заявити вимоги про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

ПАМЯТАЙТЕ

Людина – цар природи. Вона розумніша, винахідливіша і сильніша. Собака примітивна і боягузлива, тому їй ніколи вас не перемогти.

 

Ви можете залишити ваш коментар, або зворотне посилання з вашого сайту.

Залишити відгук

Top